ŚWIATŁO SŁONECZNE
9 lipca 2021
WSZYSTKO NA TEMAT MÓJ PRĄD 4.0 – SPRAWDŹ JAK OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE I ILE WYNIESIE
11 kwietnia 2022

MIKROINWERTERY

Dlaczego mikroinwertery?

Zacznijmy od wytłumaczenia czym jest mikroinwerter. Jest to rodzaj inwertera, który obsługuje maksymalnie kilka paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu jest to urządzenie, które operuje niższym napięciem prądu stałego, co zwiększa bezpieczeństwo instalacji. Ponadto Mikroinwertery maksymalizują uzyski z instalacji fotowoltaicznych, ponieważ panele są podpięte w taki sposób, który umożliwia im działanie niezależnie od siebie. Oznacza to, że zacienienie jednej sztuki nie wpływa na resztę instalacji.

Ostatnio pojawiają się informacje, że mikroinwertery to przyszłość instalacji fotowoltaicznych, oraz że coraz częściej w krajach o dłuższej historii instalacji PV, zdarza się, że starsze instalacje są przebudowywane na instalacje wykorzystujące mikroinwertery.

 

Przyjrzyjmy się jakie argumenty mogą stać za takimi decyzjami.

  1. Gwarancja i żywotność. Mikroinwertery maja dłuższą żywotność niż klasyczne inwertery łańcuchowe. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia urządzenia, wyłączone z użycia zostają jedynie panele podpięte do tego inwertera. Pozostała część instalacji nadal produkuje prąd, a na nas spoczywa jedynie koszt nowego urządzenia, który jest kilkukrotnie tańszy niż inwerter centralny.

 

  1. Bezpieczeństwo. Bezpieczne niskie napięcie oscylujące w granicach 20-60V prądu stałego. To temat, któremu poświęcimy osobny artykuł, jednak wszyscy zaawansowani użytkownicy systemów PV wiedzą jak poważny jest problem związany z wysokim napięciem prądu stałego występującym w klasycznej instalacji fotowoltaicznej. Moduły solarne w łańcuchu mogą generować zbiorczo nawet 1000V stałego napięcia (DC). Potrafi być ono bardzo niebezpieczne w związku z potencjalnymi pożarami, które mogą być spowodowane np. łukiem elektrycznym. Dodatkowo, jeśli już taki pożar powstanie na połaci dachowej, to jest olbrzymi problem związany z bezpieczeństwem strażaków gaszących taką instalację. Co często skutkuje rezygnacją z gaszenia palącego się domu z instalacją PV na dachu. Mikroinwertery ten problem niwelują, ponieważ na dachu nie występuje napięcie prądu stałego większe niż 60V. Reszta to przewody z napięciem zmiennym 230V (AC), które jest dla nas bezpieczne.

 

  1. Lepsza optymalizacja pracy instalacji. W przypadku instalacji wyposażonej w inwerter łańcuchowy, zacienienie nawet jednego ogniwa przez zwykły liść wpływa na pracę całego systemu PV (1 MPPT), obniżając produkcję prądu nawet o kilkadziesiąt procent. W przypadku mikroinwerterów, każdy moduł fotowoltaiczny pracuje niezależnie, dzięki czemu zacienienie, uszkodzenie lub inny problem z modułem, powoduje spadek produkcji energii tylko na tym module. Dodatkowo prąd zmienny powoduje, że przy instalacjach oddalonych są mniejsze straty spowodowane przesyłem energii.

 

  1. Dzięki mikroinwerterom dysponujemy dokładnym monitoringiem całej instalacji i każdego modułu osobno. Dzięki takiemu rozwiązaniu widzimy, gdzie jest problem i możemy go szybko wyeliminować wymieniając uszkodzony moduł. W przypadku klasycznej instalacji monitorowane są całe stringi, na które składa się wiele paneli, przez co w przypadku np. zmniejszenia się produkcji nie wiemy w którym miejscu musimy szukać problemu, a jego identyfikacja jest często kosztowna i czasochłonna.

 

  1. Skalowalność. Niejednokrotnie inwestor nie może pozwolić sobie na montaż dużej instalacji PV, ponieważ wiąże się to z kosztami, które w trakcie np. budowy nowego budynku stara się ograniczać. Musi, wtedy przewidzieć montaż większego inwertera (który powoduje duże straty w uzyskach, ponieważ później rozpoczyna pracę), tak aby mógł obsłużyć w przyszłości większą instalację, lub pogodzić się z większymi kosztami instalacji opartej na dwóch centralnych inwerterach. W wypadku mikroinwerterów możemy wybudować jakąkolwiek część instalacji, a za pewien czas rozbudować ją o kolejne moduły.

 

  1. Zastosowanie różnych modułów. W wypadku mikroinwerterów nie ma znaczenia, że w jednej instalacji zastosujemy moduły różnej mocy lub różnych producentów. Każdy z modułów będzie pracował w optymalnych dla siebie warunkach, a jeden słabszy moduł w żaden sposób nie będzie „hamował” produkcji pozostałych.

 

  1. Instalacja na mikroinwerterach wcale nie musi być droższa. Szczególnie małe instalacje domowe będą tańsze z zastosowaniem mikroinwerterów. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę większą wydajność instalacji, oraz pozostałe wymienione argumenty, okazuje się, że mikroinwertery mogą być bardzo ciekawą alternatywą dla klasycznych rozwiązań. Zrozumiałe stają się także decyzje niektórych inwestorów na zachodzie Europy o przebudowie już istniejących instalacji