DLACZEGO MIKROINWERTERY
22 lipca 2021
Net-Billing
13 kwietnia 2022

MÓJ PRĄD 4.0

Czym jest program Mój Prąd?

Program Mój Prąd jest dofinansowaniem, które służy termomodernizacji budynku w postaci zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii oraz magazynu ciepła. Celem programu jest zwiększenie liczny instalacji fotowoltaicznych oraz zachęcenie prosumentów do korzystanie z net-billingowej formy rozliczania nadwyżek, stąd też net-billing jest warunkiem otrzymania dotacji.

Dla kogo jest program Mój Prąd?

Program jest skierowany do osób prywatnych posiadających gospodarstwa domowe. Warunkiem otrzymania dotacji jest przejście na nowy sposób rozliczania nadwyżki energii czyli net-billing. Program skierowany jest głównie do nowych prosumentów, natomiast jako klient aby otrzymać dofinansowanie z programu musimy zakupić instalację na nowy licznik energetyczny. Jeśli na jednej działce posiadamy dwa liczniki energetyczne to na każdy z nich przysługuje nam dotacja.

Kiedy rozpoczyna się program Mój Prąd 4.0?

Do programu kwalifikują się wszystkie Instalacje PV zakupione po 1 lutym 2020r (01.02.2020r), natomiast nabór do programu rozpoczyna się z dniem 15 kwietnia 2022r (15.04.2022r).

Ile wynosi dotacja w programie Mój Prąd 4.0?

Wyłącznie na instalację PV otrzymamy do 4.000 zł.

Na instalację PV sprzężoną z innym elementem otrzymamy do 5.000 zł

Na magazyn ciepła otrzymamy do 5.000 zł.

Na magazynu energi otrzymamy do 7.500 zł.

Dofinansowanie do systemów zarządzania energią (EMS) i systemów zarządzania energią w domu (HEMS) wyniesie do 3.000 zł. Dotacja ta będzie możliwa jedynie przy zastosowaniu magazynów ciepła albo energii.

Warto wspomnieć, że dotacje sumują się i maksymalna możliwa kwota dofinansowania wynosi nawet 20,5tys złotych!

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie Mój Prąd?

Należy zakupić instalację oraz złożyć potrzebną dokumentację wraz z wnioskiem na stronie https://mojprad.gov.pl/zloz-wniosek. Wnioski wysłane w formie papierowej nie będą przyjmowane.

Czy jeśli sam zamontuję swoją instalację to należy mi się dofinansowanie?

Tak, musisz natomiast posiadać stosowne kwalifikacje oraz informacje o samodzielnym montażu musi być zawarta w dokumentach.

Czy program Mój prąd dotyczy także instalacji, które mają być rozbudowane?

Niestety nie. Liczą się jedynie samodzielne instalacje. Dofinansowanie otrzymuje się na jedną instalację pod jednym licznikiem. Instalacja taka musi posiadać fakturę za zakup wystawioną po dniu 01.02.2020r. Musi być to kompletna oraz działająca instalacja.

Jaki jest termin wypłaty dofinansowania Mój Prąd.

Jest to do 300dni od momentu złożenia wniosku, jeśli natomiast będzie brakować jakichś dokumentów okres ten może wydłużyć się do 350dni.

Gdzie znaleźć wniosek o dofinansowanie z programu Mój Prąd?

Wniosek wygeneruje się pod linkiem https://gwd.nfosigw.gov.pl/ po załączeniu skanów dokumentów. Jedyny sposób na złożenie wniosku to droga elektroniczna. Wnioski wysyłane w formie papierowej nie będą rozpatrywane.

Czy instalacje zakupione na kredyt mogą zostać objęte dofinansowaniem?

Tak. Należy posiadać fakturę za zakup instalacji z adnotacją „zapłacono przelewem” bądź inne dokumenty potwierdzające opłacenie całej wartości instalacji. Warto wspomnieć, że jako firma Carsten oferujemy możliwość kredytowania instalacji z bardzo niskim oprocentowaniem oraz w wygodnych ratach. Zajmiemy się wszystkim za ciebie

Jakie dokumenty należy przygotować?

Kopia faktury / faktur za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej,

Dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie,

Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia instalacji PV do sieci wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano – według wzoru

Pełnomocnictwo – jeśli wniosek składany jest w imieniu osoby fizycznej ubiegającej się o dofinansowanie – według wzoru

BRAKUJE ODPOWIEDZI NA TWOJE PYTANIE?

NAPISZ DO NAS!

    Powiaty będziński bielski bieruńsko-lędziński cieszyński częstochowski gliwicki kłobucki lubliniecki mikołowski myszkowski pszczyński raciborski rybnicki tarnogórski wodzisławski zawierciański żywiecki Bielsko-Biała Bytom Chorzów Częstochowa Dąbrowa Górnicza Gliwice Jastrzębie-Zdrój Jaworzno Katowice Mysłowice Piekary Śląskie Ruda Śląska Rybnik Siemianowice Śląskie Sosnowiec Świętochłowice Tychy Zabrze Żory Net-Billing Mój Prąd 4.0 Fotowoltaika Pompa Ciepła Ogrzewanie Elektryka Kobiór