Ogrzewanie klimatyzacją

Klimatyzacja zimą to temat nadal mało popularny. Oczywiście nie chodzi tu o chłodzenie, a o energooszczędne ogrzewanie pomieszczeń. Jakie korzyści i jakie ograniczenia niesie za sobą ogrzewanie klimatyzacją w zimie? 

W zasadzie każdy nowoczesny klimatyzator typu split jest pompą ciepła której działanie można odwrócić. W lecie jednostka wewnętrzna chłodzi, a zewnętrzna – grzeje. Po przełączeniu w tryb ogrzewania sytuacja się odwraca, to jednostka wewnętrzna zaczyna grzać, a zewnętrzna chłodzić.

Wpływ temperatury zewnętrznej

Hasło klimatyzacja zimą jest rzeczywiście kuszące, jednak trzeba przy tym pamiętać o pewnym istotnym ograniczeniu, wynikających z technicznych parametrów urządzeń, a mianowicie zakresie temperatur otoczenia.

Agregat zewnętrzny przeciętnego klimatyzatora typu split podczas używania klimatyzacji zimą potrafi działać do około minus piętnastu stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury znakomita większość urządzeń automatycznie się wyłącza, dlatego planując używanie klimatyzacji do ogrzewania pomieszczeń w okresie zimowym, należy zakupić jednostkę która pozwoli na działanie także w niższych temperaturach. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że sprawność pompy ciepła, jaką jest klimatyzacja znacząco spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Dlatego warto pomysleć o tzw. ogrzewaniu szczytowym, czyli takim które wspomoże lub zastąpi klimatyzację przy najniższych temperaturach. Na szczęście najniższe temperatury (poniżej - 20 oC) występują zaledwie kilka dni w roku i nawet jeśli w tym okresie wspomożemy się grzejnikiem elektrycznym, średni koszt użytkowania klimatyzacji w trybie grzania, może być konkurencyjny do większości popularnych źródeł ciepła.