Fakty nt klimatyzacji

Klimatyzator to urządzenie skutecznie chłodzące powietrze. Jeśli jest dobrej jakości, jego moc jest dopasowana do warunków, w jakich pracuje, i jest odpowiednio rozmieszczony, to zapewnia komfort termiczny nawet w silnie nasłonecznionych wnętrzach w upalne lato. Na ogół kliamtyzatory są wyposażone w układy automatycznej regulacji umożliwiające ustawienie żądanej temperatury w pomieszczeniu i utrzymują ją niezależnie od zmian temperatury otoczenia.

Wydajność

Żeby mieć pewność, że chłodzenie będzie skuteczne, trzeba kupić klimatyzator będący sprężarkowym urządzeniem chłodniczym. Na rynku są też znacznie tańsze klimatyzatory ewaporacyjne nazywane też klimatyzerami albo klimatorami. Są to wentylatory powodujące intensywny ruch powietrza w pomieszczeniu uzupełnione o zbiornik z wodą, która odparowując, odbiera nieco ciepła od powietrza zasysanego przez wentylator – wydmuchiwane z niego jest więc już nieco chłodniejsze. Moc chłodnicza klimatorów jest zwykle niewielka (żeby osiągnąć lepszy efekt, zamiast zbiornika z wodą można w nich umieszczać wkłady wypełnione lodem przygotowanym wcześniej w zamrażarce), a przede wszystkim nie dają one możliwości utrzymywania w pomieszczeniu ustalonej temperatury. Ich główną zaletą jest koszt – są blisko dziesięć razy tańsze od klimatyzatorów i mniej energochłonne, więc tańsza jest ich eksploatacja. Ale nie zawsze są w stanie zapewnić pełen komfort.

Wpływ na zdrowie

Nie ma wątpliwości, że przebywanie w strumieniu zimnego powietrza zwiększa ryzyko infekcji. Niektórzy są na to bardziej podatni, inni mniej. Ale klimatyzator można umieścić w takim miejscu, żeby nawiew nie był skierowany bezpośrednio na ludzi. Jeśli zimne powietrze zmiesza się z cieplejszym, zanim do nich dotrze, to klimatyzacja im nie zaszkodzi. Większość klimatyzatorów ma ruchome kierownice powietrza, które można przestawiać właśnie po to, żeby uniknąć problemów zdrowotnych.

Jak wybrać klimatyzator do mieszkania?

Działanie klimatyzatora może być nawet korzystne dla zdrowia dzięki temu, że jest on zawsze wyposażony w filtr powietrza, a zatem je oczyszcza. Stosując filtr HEPA, można się pozbyć unoszących się w powietrzu kurzu, pyłków roślin, roztoczy, zarodników grzybów i pleśni, a nawet bakterii i wirusów. Silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze mają filtry z atomami srebra. Warunkiem pozytywnego działania klimatyzatora jest jego regularne czyszczenie i dezynfekowanie.

Hałas

Nowoczesne klimatyzatory są bardzo ciche, poziom ciśnienia akustycznego wynosi dla nich od 19 do 30 dB. Głośne są klimatyzatory niezbyt wysokiej klasy, szczególnie starsze. Hałaśliwa jest zwłaszcza sprężarka (w klimatyzatorach typu split jest umieszczona na zewnątrz), dlatego na dźwięki wydobywające się z takich urządzeń narzekają przede wszystkim nabywcy klimatyzatorów monoblokowych. Sprężarka jest w nich umieszczona w jednej obudowie z resztą podzespołów, więc znajduje się zazwyczaj w chłodzonym pomieszczeniu (jeśli jest to klimatyzator przenośny) albo tuż za oknem (gdy jest to klimatyzator okienny).

Przenośny czy stacjonarny?

Odgłosy pracy klimatyzatorów przenośnych bywają dość dokuczliwe. Ten problem można rozwiązać, kupując klimatyzator dwuczęściowy, czyli typu split. Wtedy sprężarka jest umieszczona w jednostce zewnętrznej instalowanej poza domem – takie rozwiązanie jest bardzo popularne. W pomieszczeniu jest cicho. Nowoczesne klimatyzatory są praktycznie niesłyszalne, poziom ciśnienia akustycznego wynosi dla nich od 19 do 30 dB.

Energochłonność

Ilość energii zużywanej przez klimatyzator jest proporcjonalna do czasu jaki pracuje i temperatur z jakimi musi się zmierzyć. Dlatego w lepiej izolowanych pomieszczeniach klimatyzacja zużyje mniej energii niż na słabo izolowanym poddaszu. Należy też pamiętać, że zazwyczaj czym nowocześniejsza jednostka tym, mniej energochłonna. Starsze klimatyzacje często nie miały inwerterów, co dość znacząco podnosiło koszty eksploatacji.

Wentylacja

Jeśli ktoś myśli, że klimatyzator może zastąpić wentylację, to się myli. Nie ma on wiele wspólnego z wymianą powietrza, jedynie zmienia jego temperaturę i wilgotność (chłodząc, jednocześnie je osusza). Nie dostarcza świeżego powietrza, nie usuwa dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń gazowych, więc pomieszczenie z klimatyzatorem musi być wentylowane tak jak te bez niego.