WSZYSTKO NA TEMAT MÓJ PRĄD 4.0 – SPRAWDŹ JAK OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE I ILE WYNIESIE
11 kwietnia 2022
Dofinansowanie do pomp ciepła w Polsce – Pompy ciepła niemieckim standardem od 2024r
19 maja 2022

Net-Billing

Czym jest Net-Billing?

Jest to nowy system rozliczania prosumentów. Zamiast oddawać 20/30% tak jak w starym systemie prosumenci będą od teraz rozliczani na podstawie ceny prądu oraz ich uzysków.

Jak działa Net-Billing?

Prosumenci zamiast oddawać 20/30% energi jak miało to miejsce w starym systemie rozliczania będą od teraz rozliczani na podstawie ilości wyprodukowanego prądu. Niestety nie wiemy jeszcze jak będzie to działać w praktyce natomiast z dostępnych informacji wiemy, że będzie to mniej korzystny system rozliczania niż poprzeni. Klienci będą sprzedaż prąd do firmy typu Tauron, a następnie będą musieli go odkupić po średniej stawce rynkowej.

Kiedy został wprowadzony Net-Billing?

Net billing został ogłoszony początkiem roku 2022r jako nowy system rozliczania obowiązujący wszystkich prosumentów, którzy zakupią instalację po 01.04.2022r. Prosumenci korzystający ze starego sposobu rozliczania mają zagwarantowane stare zasady rozliczania na okres następnych 15lat – jeśli natomiast nie chcą z nich korzystać, to mogą przejść na nowy system rozliczania.

Co zrobić, aby nie korzystać z nowej formy rozliczania ?

Jedyną opcją jest zakup i montaż instalacji przed okresem 01.04.2022r. Niestety wszystkie instalacje które zostaną zamontowane po okresie 01.04.2022 muszą być rozliczane w nowym systemie prosumenckim.

Rozbudowa instalacji PV, a Net-Billing

Jeśli posiadamy już instalację i planujemy jej rozbudowę to nie ma konieczności przechodzenia na nowe warunki rozliczania. Warunkiem tego jest brak zmian w umowie głównej z dostawcą energii. Jeśli przykładowo chcemy rozbudować instalację z 5kWp do 8kWp to mamy taką możliwość, chyba że wymaga to zmian w umowie takich jak np. moc przyłączeniowa, ilość faz itp.

BRAKUJE ODPOWIEDZI NA TWOJE PYTANIE?

NAPISZ DO NAS!